3. týden

25. ledna 2010 v 20:20 | Krista J.
25. 1. - 31. 1. 2010


Pondělí 25. 1. 2010

Tak dnes poprvé do školy!! Ooo, jaké to bude? Prvně však na obídek, měla jsem opět sraz s českýma děckama na mostě na proti Prismy. Cca v 1 p. m. jsme dorazili na oběd. Tentokráte jsme šli do Canthie, takže nový prostor, nové možnosti. A je to tu o kousek lepší než v Snellmanii. Tak možná budeme chodit sem. :-)

Oběd byl dobrý, dnes však jen tak lehce dietně, neboť mi nějak nebylo dobře....asi aklimatizace, včera moc dobrotek na narozeninové párty a tak. :-)

A teď survival finnish course...hm, asi si zlomím jazyk, ale dobrý. Sám pan učitel nám povídal, že je dobré pro výslovnost, aby nám zmrzl obličej a pak se nám to bude dobře vyslovovat. :-) Sranda, tak asi začnem trénovat po cestě do školy. Neboť průměrná teplota je -18. Teď to jde naštěstí dolů, ale brzy přijde zase studená vlna.

Tento kurz mám každé pondělí a čtvrtek od 14 do 16 hodin - avšak mého času. Takže vy si musíte všichni odečíst hodinu, pokud na mne chcete myslet. A zkoušku mám už 5. 3. 2010 Tak jsem zvědavá.

Kurz dopadl dobře a já mířím spolu s přáteli domů, do pelíšku. Dnes jsem si naordinovala odpočinkový den a dietní den.

Takže dobrou noc!!

Krista

Úterý 26. 01. 2010

Středa 27. 01. 2010

Čtvrtek 28. 01. 2010

Pátek 29. 01. 2010

Mezinárodní večeře u Romandy.

Sobota 30. 01. 2010

Neděle 31. 01. 2010

Dnes jsem se poprvé vydala do kostela....na International St. Thomas Mass Service - Sunday January 31 at 6 pm (18.00). Mše dvojjazyčná finsko - anglicky... v Alava Kirkko (church, kostel)
Odhodlaná vycházím z domu hodinu před začátkem mše, s mapou v ruce, tušící, kde to asi je. Docházím na místo...předemnou stoují šedá kostka...lidé v ní mizí. Ne, tohle není přece kostel...Můj pohled zammířil k nebi...na střeše křížek, zvony se rozezvučely, až jsem se lekla a poskočila..Ach, tak takhle vypadají kostely tady. Tak odvahu a vstoupit.

Obří místnost....opravdu velká. Přirovnala bych to spíše k divadlo nebo k nějakému kulturnímu domu. Šedá....jen ve předu několik křížků, oltář - který díky věěcem na něm byl zelený....jinak šedý. Na pravo schola - ano, tak ta mě dostala. To bylo moc hezké...a hrála tam příčná flétna, ach. Jak krásné.
Mše je Luteránská....
Nerozumím skoro ničemu...
V angličtině mi to přijde ochuzené než, co říkají ve finštině. Při společných modlitbách, které byly dvě neřekli anglický název...tak člověk alespoň poslouchá, jak finové něco rychle říkají, a myslí přitom na DOMA, na své společenství, své modlitby...Ano, BŮH je jenom jeden, ale i společná modlitba, lidé s podobným smýšlením, vaši přátelé....chybí! A dnes chyběli opravdu hodně!

Asi tady někde začíná má křivka na finskou kulturu upadat a nemám ráda finskou kulturu! (Ne, prosím, nelekejte se...ale prostě....kulturní šok, čeká každého, kdo je prostě v cizí zemi a není tam jenom na výletě)

Co mě v kostele zaujalo, tak bylo spousta hořících svíček po celém kostele...a hlavně u vchodu velká železná koule(z pohledu uměleckého velmi povedená) ...a v ní byla zapálená svíčka...zvláštní. Chvíli jsem netušila proč to tak je...až pak přišla paní, zapálila malinkou svíčku a položila ji do dolíčku v té kopuli. Zajímavé....
Připomíná mi to snad kapličky..., a teď jednu konkrétní....

Mezi kněží byly i ženy...při odchodu z kostela stáli u vchodu vždy dva kněží (východů bylo více) a podávali ruku s přáním něčeho mi neznámého. Škoda...tak třeba příště to už přeložím.

***

Jdu domů, pomalu, potichu, sama, novou cestou...a jsem doma rychleji než čekám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama