Cesta do země tisíců jezer

12. ledna 2010 v 20:14 | Krista J. |  Deníček
Dne 8. 1. 2010 jsme se vydali na cestu za našim snem a to do země tisíců jezer - Finska.


Svou cestu popíši asi zkratkovitě, heslovitě. No, prostě tak, jak mi to přijde na mysl. :-)

Rozhodli jsme se využít k cestě hned několik dopravních prostředků. A hlavním byl autobus. Vyráželi jsme z Brna již v pátek a naše cesta došla k cíli v neděli 10. 1. Byla místy velmi dlouhá, únavná, ale i z okna se dalo občas vidět i něco zajímavého než jen sníh a dálnici. :-) Neboť barva krajiny byla od Čech stále neměnná a to bílá. :-)

Jeli? Ano, byli jsme dva...Já a Adam, můj classmate (spolužák) :-)

Pro tuto příležitost jsem si založila speciální blog, jen snad mi to půjde psát stejně, jako ten minulý. :-) No, asi jo, když už si tu vylívám své pocity. Tak, taková jsem já. Kdo mne neznáte, tak právě máte možnost poznat. :-)

***

Tak zpátky k cestě. Jak už jsem zmínila vyráželi jsme z Brna, pak jsme zamířili na Prahu a poté na Berlín. Až do Berlína a následně pak z Malmö jsem měla možnost já i Adam sedět samostatně, takže to bylo velmi pohodlné cestování.

Z Německa jsme se museli dostat trajektem do Kodaně, takže tak někdy kolem třetí ráno jsme přesedali na trajekt a cca tak do čtyř ráno jsme pobývali na palubě trajektu. Dobré protaženíčko....:-)

Následoval spánek v autobuse. Ve velmi teplém autobuse....jj, tak teplo mi v buse už dlouho nebylo i když spím. A nejenom mne...všem nám bylo teplo.

***
Sobota 9. 1.

Dobré ráno,
jsme ve Švédsku. Zaspala jsem Oresundský most, a celou tu hezkou cestu, kterou jsem chtěla ještě jednou vidět. Znám ji totiž, neboť jsem byla v roce 2007 ve Švédsku na skautském jamoboree. No, nevadí. Je Malmö většina lidí vystupuje a náš dnešní cíl Stockholm se blíží.

Stockholm byl dosažen někdy kolem čtvrté hodiny odpolední. Jupí, tak teď získat lístky na palubu lodi, která nás doveze do Helsinek a je to. Přiznám se, že v tuto chvíli už netoužím po ničem jiném, než po posteli, svém pokoji a po tom, že už budeme konečně na místě. :-)

***

Kajuta. Jé, já jsem poprvé v kajutě. A bydlí tu se mnou další tři rusky. Nějaká rodinka. No, Rusů je velmi hodně a jsou družní i hodní. Teda na mne alespoň byli. :-)
Zjistila jsem, že rozumím docela slušně rusky.
Jak vypadá taková kajuta? Tak je docela malinká, jsou v ní čtyři sklápěcí postele - něco jako poschoďovky, malá koupelnička a spousta zrcadel, telefon, stolečky a zásuvka!!! Spása moje, neboť se mi vybil telefon. :-( A sprchu mají taky dobrou - hlavně teplou!! :-) Chvíli mi však trvalo než jsem přišla na to, jak se neopařit.

Loď vypadá jako plující obchodní zábavní centrum....a venku je moře pokryté ledem a fouká. Zážitek, fakt krása.

Dnes odcházím brzo spát...opravdu velmi brzo, posouvám si mobil o hodinu napřed, rozkládám si kolem sebe na postel své milé věci - knihu, ano knihu. Vlastně jen ji! :-)

***

Neděle 10. 1.

Jaká asi bude snídaně? A kde vlastně je? Co si dobrého dám? Jak se tam dostat, co s tou kartičkou, kam se odevzdává? No, tak tohle mi asi lítalo hlavou...a taky to, že jsem sama na snídani, neboť jsem se zapomněla s klukama domluvit...
Ano, s klukama, potkali jsme ve Stockholmu ještě jednoho českého studenta, který mířil do Helsinek studovat architekturu, také přes Erasmus.
Jé, vždyť to přece znám....je to stejné jako na Jiingi. Prostě jako ve Švédsku. Jen my češi máme furt pocit, že budeme vypadat blbě, když si toho vezmeme více než si myslíme, že můžeme...a jestli uděláme chybu a tak. No, a já jsem toho sebevědomí občas také moc nepobrala. :-)

Né, zas tak hrozné to nebylo. Nakonec jsem se najedla. Dala jsem si tmavé pečivo, které bylo dosti tvrdé. Mou oblíbenou pomerančovou marmeládu a nějaký zelený nákyp, ale jo, dalo se to jíst. A chutnalo mi to. :-) Ještě džusík.
V druhém kole, kdy jsem potkala Martina, jsem se již už rozkoukala a dala jsem si teplý čaj do bříška a trošku ovoce s jogurtem na posilněnou. Mňam, to bylo dobré. :-)

Hurá, už jenom chvíli a jsme v Kuopiu. Vlastně ještě necelých pět hodin cesty vlakem. Já už se tak těším. Z okna je vidět samý sníh, stromy, pláňě, občas nějaký domeček. Ale i tak se moc a moc těším. Vlastně, já jsem tak daleko od domova....je to tu hezké. A hezčí je ještě to, že je moderní doba, já mohu toto všechno psát, psát smsky mým milým domů a myslet na ně. To je to nejhezčí. A že oni myslí na mne, tak to je ještě hezčí.

Ok, jsme v Kuopiu. Na nádraží potkávám Tuiju - moji tutorku, která mne následně i s Adamem zavezla na moji kolej. Cesta začla velmi zajímavě, neboť Suija, její kamarádka měla malého Fiatka a kufr plný věcí - náhradní kolo, tašky.... Takže, jak dostat můj big kufr do kufru a kam s Adamovými věcmi? Nakonec jsme to tam nějak poskládali a jeli jsme. :-)

***

Bydlím v 5. patře na pokoji číslo 20/3...snad mne teď nikdo z vás nevykrade, když jsem to zveřejnila. :-) Ale můžete mi napsat pohled...budu ráda.

My adress is:

Särkiniementie 18 As. 20/3
707 00 Kuopio
Finland

Jo, a má škole je, když se dívám z okna, tak směrem do prava a cca tak dva kilometry, jak mi sdělila Tuija. Dobrá navigace. :-)
No, teď již vím, kudy se tam dostat. :-)

Jé, já už bydlím, to je skvělý pocit. Večer jsme se šli s Adamem projít, občíhli jsme to tu dokola, navšítivli místní obchod, nakoupili pár potřebných věcí k přežití, potkali dětské hřiště, podívali se na krásné hvězdy. A konstatovali, že zas taková zima tu naštěstí ještě není než byla u nás doma.

A jo, našli jsme i nějaké kopce - hroudy sněhu, ale dá se po nich chodit. I jezero jsem našla, koukám na něj přímo z okna pokoje. Je krásně osvětlené, je totiž vedle základní školy, jak jsem na to přišla následně.

Internet mi už také funguje. Tak to je také skvělé. Ano, není nic lepšího než mít spojení se svým domovem a světem. Viď můj milý? :-) A nestydím se za to....

***

No a dnes již dobrou noc.

Vaše Kristýna

PS: Brzy snad pořídím nějaké fotky a uvidíte, jak to tu hezky vypadá. :-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lucie Ivánková Lucie Ivánková | 12. ledna 2010 v 22:25 | Reagovat

Až budou fotečky............bude pět hvězdiček :-) Ale jinak tu krajinu Ti fakt závidím :-)

2 Bóža Bóža | 12. ledna 2010 v 23:59 | Reagovat

Vzpomínám na Finsko. A přeju ti, ať všechno pěkně poznáš a máš na co vzpomínat. A pak můžeme třeba ČR o lecos dobrého z Finska obohatit. Nemůžu se totiž stále zbavit pocitu, že ve Finsku a Švédsku se věci dělají tak, aby fungovaly a to tak že dobře!

3 Poeta Poeta | 13. ledna 2010 v 0:49 | Reagovat

Tak již bydlíš, fajně, možná ti tedy pošlu nějakého ze svých lepších poštovních holubů

4 táta táta | 13. ledna 2010 v 21:53 | Reagovat

Hlavně, že jsi dojela a líbí se Ti. Poznávat svět to je prima.

5 johnny johnny | 13. ledna 2010 v 23:05 | Reagovat

no hlavně tam neumrzni a ať se ti tam líbí.

6 Krista Krista | 14. ledna 2010 v 21:56 | Reagovat

Všem vám moc děkuji...ano, líbí se mi tu a nadále se budu ozývat. Ahoj K.

7 stb stb | 21. ledna 2010 v 2:26 | Reagovat

Zastavím se někdy na jaře.:) ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama